Strona główna Turystyka Okolice Wrocławia Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ w Wałbrzychu

0 2102

Zamek Książ znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Jest trzecim, co do wielkości zamkiem w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego, który przeniósł do nowowybudowanego zamku swoją siedzibę z Lwówka. Budynek rozbudował jego wnuk, Bolko II Mały. W rękach piastowskich książąt pozostał do roku 1392, a następnie przeszedł pod panowanie monarchów czeskich, po czym stał się własnością rycerską. Od 1509 roku Książ wraz z resztą księstwa należał do rodziny Hobergów pochodzącej z Miśni i osiadłej od XIV w. w okolicy Jeleniej Góry (w 1714 rodzina zmieniła nazwisko na Hochberg).

W XIX i XX wieku w zamku gościło wiele sław, wśród nich Izabela Czartoryska, Zygmunt Krasiński, car Mikołaj I Romanow, Winston Churchill. Ostatnią z rodziny Hochbergów na zamku była Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, zmuszona w 1940 do opuszczenia Książa. Od lat 20. XX wieku, ze względu na problemy rodzinne i finansowe Hochbergów, Książ powoli podupadał.

Po drugiej wojnie światowej Książ znalazł się w granicach Polski. Zamek został zdewastowany i splądrowany przez stacjonujące w nim po przejściu frontu wojska radzieckie. W 1974 rozpoczęto prace renowacyjne. Do 1973 roku Książ znajdował się na terenie wsi o tej samej nazwie, ostatecznie włączonej w granice miasta Wałbrzycha.

Zamek Książ wraz z wnętrzami jest udostępniony do zwiedzania. W kompleksie znajdują się także część gastronomiczna i hotel. W pomieszczeniach stajennych mieści się Stado Ogierów Książ.

Comments

comments

PODOBNE ARTYKUŁY